Dinamo București a pierdut derby-ul cu FCSB, scor 1-3, în etapa a 7-a din play-off-ul SuperLigii, pe Arena Națională. Confruntarea a fost una aprinsă atât pe teren, cât și în tribune.

Ultrașii dinamoviști, revoltați după acordul cu Jandarmeria

Deși au boicotat partida precedentă cu CFR Cluj, încheiată la egalitate (1-1), suporterii din Peluza Sud au revenit pe stadion pentru marele derby cu FCSB. Însă atmosfera din peluză a fost tensionată, nu doar din cauza rezultatului, ci și a unui conflict tot mai vizibil dintre fani și conducerea clubului.

Andrei Nicolescu, administratorul special al lui Dinamo, a fost ținta furiei ultrașilor, după ce a recunoscut public că a încheiat un „pact” cu Jandarmeria, menit să evite sancțiunile financiare repetate primite de club din cauza poziționării fanilor în tribune.

Conform explicațiilor oferite de Nicolescu, Jandarmeria solicită ca ultrașii să ocupe exclusiv zona peluzei, pentru a preveni ciocniri cu suporterii echipelor adverse. Totuși, grupările din Peluza Sud și DNL (Dinamo Nostrum Lux) au refuzat, preferând să rămână la Tribuna a 2-a, ceea ce a generat multiple amenzi pentru club.

Dinamo, sancționată cu 60.000 de euro pentru nerespectarea regulamentului

În urma acestei neconformări, Dinamo a acumulat, în cursul acestui an, amenzi în valoare de 300.000 de lei (aproximativ 60.000 de euro), o sumă considerabilă pentru un club aflat deja într-o perioadă delicată din punct de vedere financiar. Fanii consideră însă că „pactul” încheiat de conducere afectează spiritul tribunei și tradiția suporterilor.

Pe fondul acestor tensiuni, Andrei Nicolescu a fost huiduit și înjurat pe parcursul meciului, iar ruptura dintre conducere și nucleul dur al galeriei pare să se adâncească, într-un moment în care clubul are nevoie de stabilitate.

Eșec dureros într-un derby cu miză

Pe teren, Dinamo a fost dominată de rivala sa istorică. FCSB a marcat prin Bîrligea (23) și Popescu (26, 36), în timp ce Selmani a înscris din penalty în minutul 56 pentru ”câini”. Înfrângerea nu doar că afectează moralul echipei, dar amplifică și nemulțumirea în jurul managementului actual.

Foto: prosport.ro

Comentarii Facebook

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.