Viitorul lui Nicușor Bancu la Universitatea Craiova pare din ce în ce mai incert. Căpitanul echipei, în vârstă de 32 de ani, a lăsat de înțeles că ar putea pleca în această vară, dacă va apărea o ofertă avantajoasă din punct de vedere financiar. Fotbalistul se află în prezent în cantonamentul echipei din Austria, dar nu ascunde faptul că se gândește serios la o despărțire de clubul la care evoluează din 2014.

La finalul lunii mai, fostul antrenor Mirel Rădoi a vorbit deschis despre posibilitatea plecării lui Bancu, spunând că „speră ca acționarii să cedeze presiunilor” și să-l lase să plece liber de contract. La scurt timp după această declarație, acționarul principal al Universității Craiova, Mihai Rotaru, a afirmat că jucătorul ar putea pleca în cazul în care va primi o ofertă serioasă, care să-i aducă beneficii importante pe plan financiar.

”Dacă rămân aici, cu siguranță aștept noul sezon. Dacă nu, vedem ce îmi rezervă viitorul. Perioada de transferuri e lungă. Am speranțe că se poate rezolva ceva. Sunt cu inima deschisă, iar dacă rămân aici, voi rămâne cu mare plăcere.

Nu contează unde mi-aș dori să plec. Undeva unde să fie bine și pentru familia mea. La vârsta mea, trebuie să mă duc undeva unde să câștig bine pentru că mai am foarte puțin de jucat.

E greu să iau exemplul lui Mitriță și să iau banii pe care îi ia el. El e atacant și atacanții sunt plătiți mult mai bine. Cred că ar fi timpul pentru un transfer. Dacă nici acum nu se va întâmpla… probabil e ultimul tren.

Îmi doresc din tot sufletul să fac și eu pasul. Mulți au plecat și aș vrea să văd și eu cum este. Din ce știu, conducerea mă înțelege și e alături de mine. Acum, să vedem ce va urma. Oferte? Vom vedea, nu pot să zic mai multe”, a spus Bancu, potrivit sport.ro.

Un deceniu în slujba Craiovei pentru Nicușor Bancu

Nicușor Bancu a fost una dintre figurile emblematice ale Universității Craiova în ultimul deceniu. A bifat 391 de meciuri în tricoul alb-albastru, marcând 30 de goluri și oferind 59 de pase decisive. În cariera sa, a mai evoluat doar pentru FC Olt Slatina, de unde a fost transferat în vara anului 2014.

Sub culorile Craiovei, Bancu a cucerit două Cupe ale României (2018 și 2021) și a devenit un lider incontestabil în vestiar. Totodată, este și un jucător cu experiență internațională, având 46 de selecții în echipa națională a României, pentru care a marcat de două ori.

Potrivit site-ului de specialitate Transfermarkt, cota de piață a lui Nicușor Bancu este în prezent de 1.200.000 de euro.

Un final de drum sau un nou început?

Dacă va pleca în această vară, Bancu ar încheia o etapă importantă din cariera sa și din istoria recentă a Universității Craiova. Deocamdată, rămâne de văzut dacă va apărea oferta potrivită care să-i deschidă drumul spre o nouă provocare în fotbalul internațional. Cert este că pentru Bancu, vara lui 2025 ar putea reprezenta un moment de răscruce.

Foto: prosport.ro

Comentarii Facebook

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.