Universitatea Craiova a primit o sancțiune din partea Federația Română de Fotbal, după incidentele petrecute la un meci recent din SuperLiga României. Comisia de Disciplină a decis amendarea clubului din Bănie, în urma evenimentelor petrecute la partida disputată împotriva formației FC Metaloglobus București.

Decizia a fost anunțată după analizarea raportului oficial al meciului, iar sancțiunea vine într-un moment important al sezonului, chiar înainte de startul fazelor decisive din campionat.

Amendă de 5.000 de lei pentru clubul din Bănie

Comisia de Disciplină a FRF a decis ca Universitatea Craiova să fie sancționată cu o penalitate sportivă de 5.000 de lei, ca urmare a incidentelor consemnate la meciul câștigat de olteni cu scorul de 2-1 în fața celor de la Metaloglobus.

Chiar dacă partida a avut loc cu două etape în urmă, în runda a 29-a a campionatului, oficialii federației au analizat ulterior raportul arbitrilor și al observatorilor înainte de a lua o decizie finală.

În comunicatul oficial al Comisiei de Disciplină se menționează că sancțiunea a fost aplicată în baza regulamentului disciplinar al FRF, care prevede penalități financiare pentru incidentele produse în timpul partidelor organizate de cluburi.

„Universitatea Craiova vs. FC Metaloglobus – Incidente – În temeiul art. 82.1 și 3.b, raportat la art. 83.2.c din RD, cu aplicarea art. 54.2 din RD, se sancționează clubul Universitatea Craiova cu penalitate sportivă de 5.000 lei”, se arată în comunicatul Comisiei de Disciplină.

Un nou caz analizat de FRF după meciurile Craiovei

Pe lângă această sancțiune, Comisia de Disciplină urmează să analizeze și alte evenimente legate de meciurile Universității Craiova.

Astfel, incidentele petrecute la partida dintre Rapid București și Universitatea Craiova, încheiată la egalitate, scor 1-1, vor fi discutate într-o ședință programată pentru 18 martie, când ar putea fi anunțate noi măsuri disciplinare.

Alte sancțiuni dictate de Comisia de Disciplină

În aceeași ședință a Comisiei de Disciplină au fost sancționate și alte cluburi din SuperLigă.

De exemplu, FC Hermannstadt a primit o amendă similară, de 5.000 de lei, după incidentele petrecute la meciul cu FK Csíkszereda. În plus, mai mulți jucători implicați în partida dintre Oțelul Galați și Hermannstadt au fost suspendați și amendați după ce au fost eliminați în timpul meciului.

Presiune înainte de startul fazei decisive a sezonului

Pentru Universitatea Craiova, sancțiunea vine într-un moment în care echipa se pregătește pentru meciurile decisive din finalul sezonului.

Oltenii rămân implicați în lupta pentru obiectivele importante ale campionatului, iar conducerea clubului speră ca astfel de incidente să nu se mai repete, pentru a evita noi sancțiuni din partea FRF.

Decizia Comisiei de Disciplină reprezintă un nou semnal că forul fotbalistic încearcă să mențină un control strict asupra organizării partidelor din SuperLiga, mai ales într-o perioadă în care tensiunile din tribune pot influența imaginea competiției.

Foto: sport.ro

Comentarii Facebook

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.