Dinamo București a început deja planificarea pentru sezonul viitor, iar conducerea clubului din „Ștefan cel Mare” lucrează intens la conturarea unei liste de transferuri menite să consolideze lotul pentru următoarea stagiune. Oficialii „câinilor” transmit că strategia este în plină desfășurare, însă nu toate numele vehiculate în spațiul public sunt confirmate.

Andrei Nicolescu: „Nu știu nimic despre Yusuf Maart”

În ultimele ore, presa internațională a anunțat interesul lui Dinamo pentru mijlocașul sud-african Yusuf Maart, legitimat la SV Ried. Totuși, președintele clubului, Andrei Nicolescu, a reacționat prompt și a declarat că nu are cunoștință despre o eventuală mutare.

Oficialul dinamovist nu a exclus complet varianta, dar a subliniat că, cel puțin la nivelul conducerii, numele jucătorului nu a fost discutat concret până în acest moment.

„Personal, nu știu absolut nimic. Dacă, într-adevăr, există anumite discuții exploratorii ale celor din scouting, nici asta nu pot să vă confirm. La mine nu a ajuns nimic. Există o strategie care se creionează la finalul fiecărui sezon. E foarte greu să semnăm de acum jucători, asta se poate face în perioada de vară.

Depinde de ce oportunități vom avea, nu sunt neapărat împotriva jucătorilor liberi de contract. Depinde de potențial, calitate, capacitate de creștere, preț, toate sunt într-o analiză. E greu să spun că am prefera jucători liberi de contract sau pe unii deja cu echipe”, a spus Andrei Nicolescu, pentru digisport.ro.

Strategia de transferuri: „sânge proaspăt” pentru un nou obiectiv

Chiar dacă situația lui Maart rămâne neclară, un lucru este cert: Dinamo pregătește schimbări importante în lot. Andrei Nicolescu a anunțat deja că echipa va trece printr-un proces de întinerire și consolidare, în special în zonele vulnerabile.

Defensiva este una dintre priorități, după ce conducerea a identificat probleme în acest compartiment. Oficialii clubului au transmis că vor fi aduși mai mulți fundași centrali, în încercarea de a crește nivelul competiției interne și stabilitatea echipei.

Lista pentru noul sezon, în continuă actualizare

Surse apropiate clubului susțin că lista de transferuri este una extinsă și flexibilă, fiind monitorizați mai mulți jucători din diverse campionate. În trecut, conducerea a analizat chiar și zeci de variante pentru anumite posturi, semn că strategia este una atent construită și bazată pe scouting intens.

Dinamo își dorește un lot mai numeros și mai competitiv, mai ales în perspectiva unei eventuale participări în cupele europene, obiectiv care începe să prindă contur după evoluțiile solide din acest sezon.

Reconstrucție cu ambiții mari

Chiar dacă unele zvonuri de transfer, precum cel legat de Yusuf Maart, nu sunt confirmate oficial, Dinamo transmite un mesaj clar: urmează o vară agitată, cu mutări importante.

Cu o strategie axată pe întărirea punctelor slabe și pe aducerea de „sânge proaspăt”, „câinii” vor să atace sezonul viitor cu obiective mult mai îndrăznețe și cu un lot capabil să se bată la vârful SuperLigii.

Foto: prosport.ro

Comentarii Facebook

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.