Dennis Politic (25 de ani), unul dintre cei mai valoroși jucători din actualul lot al lui Dinamo, se află în centrul unui nou episod de interes pe piața transferurilor din Liga 1. Patronul FCSB, Gigi Becali (66 de ani), nu își ascunde dorința de a-l transfera pe mijlocașul ofensiv în tabăra roș-albastră. Toată lumea vorbește despre plecarea fotbalistului, însă există și varianta ca acesta să semneze prelungirea contractului cu echipa din Ștefan cel Mare.

În ciuda faptului că Dinamo luptă pentru stabilitate și continuitate în proiectul sportiv, Becali continuă să exercite presiuni, dezvăluind recent că l-a contactat telefonic pe Andrei Nicolescu, administratorul special al clubului din „Ștefan cel Mare”, pentru a discuta direct despre un posibil transfer.

Dennis Politic, tot mai departe de Dinamo

Cu prilejul aniversării a 77 de ani de existență a Clubului Sportiv Dinamo, eveniment organizat de suporterii din DDB pe 15 mai, Andrei Nicolescu a fost prezent și a vorbit deschis despre situația lui Dennis Politic. Deși nu a oferit detalii concrete despre o eventuală negociere, Nicolescu a transmis că Dinamo își dorește să-și păstreze jucătorii importanți și să construiască în jurul lor o echipă competitivă.

”Noi putem să spunem ce ne-am dori noi, dar piaţa stabileşte preţul. Nu avem o sumă exactă, dar ştim ce ţintim.

Nu pot să vorbesc despre sume, pentru că avem o întâlnire a acţionariatului undeva spre sfârştitul săptămânii, unde o să discutăm şi acest lucru.

Am avut o discuţie în care l-am rugat să discutăm după. Există un interes din străinătate, vedem cum vor merge lucrurile și în această direcție”, a declarat Andrei Nicolescu.

Și antrenorul Florentin Petre a fost întrebat despre acest subiect, în cadrul conferinței de presă premergătoare partidei cu Universitatea Cluj. Acesta a evitat să alimenteze zvonurile, însă a subliniat cât de important este Dennis Politic pentru actualul proiect sportiv al lui Dinamo și a lăsat de înțeles că o eventuală plecare la rivala FCSB nu ar fi privită cu ochi buni de către suporteri.

”Când vorbești despre un dinamovist care ar trăda clubul și ar merge la o rivală, asta ar însemna ca eu să fac asta. Eu am jucat aici de la juniori, am făcut atâtea performanțe și sunt de aproape 35 de ani în club.

Chiar dacă am mai avut momente în care am plecat, inima și sufletul mi-au rămas aici.

Eu nu cred că ar fi o trădare asta (n.r. ca Politic să se transfere la FCSB). Este vorba doar despre profesionalism și de ceea ce își dorește el. Dar, din ce văd, nu cred că va fi o problemă la Denis.

Nu cred că va ajunge acolo. Nu știu, depinde ce se va întâmpla după ultimul meci”, a declarat Florentin Petre, în cadrul conferinței de presă.

Până în acest moment, nu există un acord oficial între cele două cluburi, însă interesul exprimat public de Gigi Becali menține viu subiectul unui posibil transfer spectaculos, ce ar putea inflama spiritele între două dintre cele mai mari rivale din fotbalul românesc.

Foto: digisport.ro

Comentarii Facebook

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.