Universitatea Craiova a plecat cu un singur punct de la Galați, după ce a remizat cu Oțelul, scor 1-1, într-un meci din etapa a cincea a SuperLigii. Oltenii au fost nevoiți să evolueze mai bine de o oră în inferioritate numerică, după eliminarea lui Alexandru Crețu.

Mijlocașul Universității Craiova a fost trimis la cabine în minutul 29, după ce a primit două cartonașe galbene într-un interval de numai șase minute. Primul avertisment a venit în minutul 23, iar al doilea în urma unui duel cu Andrezinho, la marginea careului.

Alexandru Crețu a discutat cu Marcel Bîrsan după eliminare

La finalul partidei, Alexandru Crețu a vorbit despre momentul care a schimbat cursul jocului și a dezvăluit că a avut o discuție cu arbitrul Marcel Bîrsan pentru a înțelege deciziile care au dus la eliminarea sa.

Fotbalistul Universității Craiova consideră că cele două intervenții ale sale nu justificau, în opinia lui, acordarea ambelor cartonașe galbene. Crețu a recunoscut însă că ar fi trebuit să fie mai atent, mai ales după primul avertisment.

”O seară nefericită pentru mine. Îi cer scuze că i-am lăsat pe colegi să lucreze singuri. Puteau băieții în final să scoată cele trei puncte. Am luat un eurogol cum luăm în fiecare etapă. Ca să vă explic cele două galbene. L-am întrebat pe Marcel. Am avut o discuție cu Marcel Bîrsan la rece.

La primul galben mi-a zis că este forță disproporționată în duelul cu adversarul meu… Nu știu ce să înțeleg din asta. Îmi pare rău că mi-am lăsat echipa în 10. Cred că din cele două faulturi nu faci unul de galben. Cred că puteam să fiu mai atent.

Sunt la rece, nu mai contest nimic. Am pierdut două puncte și nu aveam voie. Sunt supărat, dar asta este viața de fotbalist. Poziția de fundaș central e o poziție în care mă simt bine, cred că pot să fac bine.

Seara asta a fost contra mea. Nu avem niciun blocaj, încercăm să jucăm etapă de etapă la victorie. Ne antrenăm foarte bine, cred că vom face rezultate bune în viitor”, a spus Crețu, după meci.

Crețu și-a asumat partea sa de responsabilitate, chiar dacă nu a fost de acord cu deciziile arbitrului.

Craiova a rezistat în 10 oameni, dar a scăpat victoria

Universitatea Craiova a deschis scorul prin Monday Etim, în minutul 56, după o fază în care oltenii au reușit să transforme în avantaj una dintre acțiunile lor ofensive.

Oțelul a insistat pe final, iar eforturile gazdelor au fost răsplătite în minutul 87. Teodor Lungu a înscris cu un șut de la distanță și a restabilit egalitatea. Astfel, formația pregătită de Filipe Coelho a fost foarte aproape să obțină toate cele trei puncte în ciuda faptului că a jucat aproximativ o oră cu un om mai puțin.

Pentru Crețu, rezultatul este unul frustrant, tocmai prin prisma modului în care s-a desfășurat partida.

Crețu, mulțumit de noul său rol

Alexandru Crețu a fost utilizat de Filipe Coelho în centrul defensivei, iar fotbalistul susține că se simte confortabil în această poziție.

Mijlocașul a încercat să transmită și un mesaj de încredere înaintea următoarelor partide. El consideră că echipa nu traversează un blocaj și că rezultatele bune pot apărea în perioada următoare.

Universitatea Craiova trebuie acum să își mute atenția către competiția europeană. Următorul obiectiv important al oltenilor este confruntarea cu Ararat Armenia, în play-off-ul Europa League, meci pe care Crețu îl consideră prioritar pentru echipa sa.

Foto: prosport.ro

Comentarii Facebook

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.