Dinamo traversează una dintre cele mai importante perioade din ultimii ani, iar obiectivele clubului au crescut considerabil după ieșirea din insolvență și consolidarea lotului. Cu toate acestea, președintele Andrei Nicolescu consideră că echipa și întregul campionat românesc mai au un drum lung până la nivelul dorit și a avut un discurs sincer despre realitatea din Ștefan cel Mare.

„Cum mi se pare campionatul? Cred că batem pasul pe loc, din păcate! Pentru noi a fost foarte important să depășim nivelul ăsta, să ajungem, prin exprimarea noastră și prin modul în care am constituit lotul… Dinamo nu are un nivel capabil să construiască un lot într-un singur an”, spune Nicolescu pentru GSP.RO.

Andrei Nicolescu: „Nu poți construi o echipă de top într-un singur an”

Oficialul dinamovist a explicat că procesul de reconstrucție început în urmă cu mai multe sezoane începe să dea rezultate, însă progresul nu poate fi accelerat peste noapte. Potrivit acestuia, Dinamo a investit constant pentru a forma un nucleu competitiv, iar acum clubul se află într-un punct în care poate construi pe baze solide.

Nicolescu a subliniat că performanțele importante necesită timp, stabilitate și continuitate, iar experiența ultimilor ani a demonstrat că schimbările radicale nu reprezintă întotdeauna soluția ideală.

„Tocmai de aceea am luat niște măsuri în anii aceștia, unele financiare grele. Am investit niște bani tocmai pentru a ajunge la un nucleu. Acum Dinamo, pentru prima dată din această perioadă, poate spune că are un nucleu bun de jucători pe care poate construi și are nevoie doar de niște plombe foarte bine gândite, care să ajute sistemul să fie mult mai bun”, a declarat oficialul dinamovist, conform sursei citate mai sus.

Verdict dur despre nivelul SuperLigii

Președintele lui Dinamo a avut și o analiză critică asupra campionatului intern. În opinia sa, SuperLiga nu a făcut progresul așteptat în ultimii ani, iar ritmul de dezvoltare este mai lent decât și-ar dori cluburile care își propun să performeze inclusiv în competițiile europene.

Acesta consideră că echipele din România trebuie să investească inteligent în infrastructură, academii și loturi competitive pentru a reduce diferența față de campionatele mai puternice din Europa.

Obiectiv clar pentru sezonul actual

Chiar dacă admite că Dinamo nu pornește cu statutul de favorită la câștigarea titlului, Nicolescu este convins că formația pregătită de Nuno Campos are resursele necesare pentru a se lupta în partea superioară a clasamentului.

Conducerea clubului și-a stabilit ca obiectiv clasarea pe podiumul SuperLigii și calificarea în cupele europene, considerând că acesta este următorul pas firesc în dezvoltarea echipei.

„Dinamo este în situația de a spera la un loc pe podium. Așa ne-am făcut previziunile, cum ni le-am făcut și anul trecut, și acum doi ani. Nu locul 1, pentru că nu suntem cei care venim după o experiență europeană care ne-a dat capacitatea de a avea mult mai mult aplomb în meciuri. Nu avem ani la rând în care să fim acolo, în lupta pentru locurile 1-2, să câștigăm și să pierdem. Nu suntem din postura de favoriți în această luptă.

Pentru anul acesta este același buget ca anul trecut, în jur de 12 milioane, cu mențiunea că anul acesta nu vom mai avea acele datorii legate de ieșirea din insolvență. Anul acesta ne-am asumat locul 1-3. Depinde foarte mult cum facem lucrul ăsta”, a explicat Nicolescu.

Nucleul echipei, principalul atu al lui Dinamo

Unul dintre aspectele evidențiate de oficialul dinamovist este stabilitatea lotului. După mai multe sezoane în care echipa a schimbat un număr mare de jucători, Dinamo dispune acum de un grup pe care poate construi pe termen lung.

În această perioadă de mercato, strategia clubului este de a completa lotul cu câteva transferuri atent alese, fără a modifica structura de bază a echipei. Scopul este creșterea valorii lotului și consolidarea unei formații capabile să lupte constant pentru primele locuri.

Academia, unul dintre proiectele prioritare

Pe lângă performanțele echipei mari, Andrei Nicolescu a insistat asupra importanței dezvoltării centrului de copii și juniori. Oficialul consideră că investițiile în academie vor aduce beneficii atât din punct de vedere sportiv, cât și financiar, oferind clubului posibilitatea de a promova tineri jucători și de a crea o identitate puternică.

În același timp, Dinamo își propune să extindă colaborările cu academii din întreaga țară pentru a atrage cei mai promițători fotbaliști încă de la vârste fragede.

Întrebat despre posibilitatea ca Dennis Politic să revină la Dinamo, Andrei Nicolescu, președintele clubului din ”Ștefan cel Mare” a exclus categoric acest scenariu.

”(n.r. Se poate întoarce Politic la Dinamo?) Nu, nu e cazul. Construim ceva care are un concept al lui Nuno și care are nevoie de jucători așa cum îi vede el eficienți, nu e vorba de calitatea intrinsecă a jucătorului, ci cât de eficient poate fi în ce vrea să creeze”, a spus Andrei Nicolescu.

Dinamo privește cu încredere spre viitor

Discursul lui Andrei Nicolescu transmite un mesaj de realism, dar și de optimism. Oficialul recunoaște că Dinamo nu a ajuns încă la nivelul cluburilor care domină constant campionatul, însă este convins că direcția aleasă este cea corectă.

Cu un lot mai stabil, o strategie clară de transferuri și investiții în academie, „câinii roșii” speră să confirme în acest sezon că revenirea printre echipele de top ale fotbalului românesc nu mai este doar un obiectiv, ci o perspectivă realistă.

Ce lovitură a dat Adrian Caragea

Adrian Caragea (20 de ani) nu a intrat în planurile lui Nuno Campos, noul antrenor de la Dinamo, și a fost pus pe liberă. Extrema stângă a dat însă loviura și a semnat cu PAOK Salonic, fostul club al lui Răzvan Lucescu.

Foto: gsp.ro

Comentarii Facebook

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.