Dinamo București a ratat cele 3 puncte, în Bănie, cu FCU Craiova 1948 în ultimele minute ale meciului. Scorul final a fost 1-1, iar oltenii rămân pe ultimul loc al clasamentului, direct retrogradabil, în timp ce „câinii” sunt tot la baraj.

Prima repriză a fost dominată de Dinamo, când de altfel au și înscris prin Milanov. În partea a doua a meciului echipa lui Adrian Mititelu a dominat întâlnirea și au reușit să egaleze în ultimele momente prin Blănuță.

Zeljko Kopic nemulțumit de rezultat

Antrenorul lui Dinamo, Zeljko Kopic s-a arătat dezamăgit de rezultatul final, echipa sa fiind mai bună. Din păcate spre final au luat gol, ca în ultimele partide jucate.

„Am ratat multe ocazii. Trebuie să marcăm mai multe goluri, să fim mai concentrați la finalizare. Din păcate, luăm goluri pe final de meci și s-a întâmplat și azi cu FCU Craiova 1948.

Mai sunt 4 meciuri și avem șanse să scăpăm direct de retragere. Trebuie să dăm tot ce avem în aceste partide și după vom discuta.

Am luat gol în ultimele minute. Nu am reușit să câștigăm ultima luptă din careul nostru. Am controlat jocul în prima repriză. Planul nostru era să reușim și al doilea gol, dar nu am reușit.

Nu am vrut să ne mai asumăm riscuri în ultimele 15 minute. Toată lumea este dezamăgită, dar cred că meritam mai mult după evoluția de azi.

Trebuie să ne recuperăm și să fim pregătiți pentru meciul de la Botoșani. În final, adversarul a riscat tot. Este firesc. Toți luptăm pentru club, pentru rezultate.

În ultimul meci am reușit să câștigăm în ultimele minute, dar în multe meciuri s-a întâmplat să primim goluri sau să pierdem. Trebuie să ne atingem obiectivul. Să rămânem în prima ligă. Devine și mai dificil după un astfel de meci”, a declarat Zeljko Kopic la finalul meciului.

Universitatea Craiova tot mai aproape de Liga 2, după rezultatul de egalitate cu Dinamo

„Îmi pare bine că am egalat ne păstrăm șanse la salvarea de la retrogradare. Mai avem 4 meciuri și vom vedea ce va fi”, a spus Blănuță după meci.

În urma acestui rezultat, Dinamo a rămas pe poziția a 14-a în campionat, loc de baraj pentru menținerea/promovarea în SuperLigă, cu 20 de puncte. De cealaltă parte, FCU Craiova se află pe ultimul loc, direct retrogradabil, cu 18 puncte.