Jovan Markovic a fost luat la ochi de Ivaylo Petev

Universitatea Craiova a avut parte de un debut fulminant sub comanda noului său antrenor, Ivaylo Petev, care a reușit să aducă două victorii consecutive în primele două partide – 1-0 în derby-ul cu Dinamo și 3-1 în deplasare cu Oțelul Galați. Cu o abordare fermă, antrenorul bulgar a anunțat din start că nu va face compromisuri în privința pregătirii, iar primele măsuri au fost îndreptate către atacantul Jovan Markovic.

Trebuie să slăbească, altfel nu mai joacă

Markovic, în vârstă de 22 de ani, a fost pus sub observație datorită kilogramelor în plus și stilului de viață care implică fast-food și dulciuri. Conștient de importanța unei pregătiri fizice de top, Petev i-a transmis un ultimatum clar lui Markovic: „Slăbești sau nu mai joci!” Atacantul oltean are termen până la anul să atingă greutatea optimă, iar antrenorul îi va oferi șanse de joc în funcție de eforturile depuse pentru a elimina surplusul de grăsime.

În ultima partidă împotriva Oțelului Galați, Markovic a avut o apariție impresionantă, oferind un assist decisiv pentru golul egalizator al echipei. Mai mult, în finalul meciului, el a surprins pe toată lumea, inclusiv staff-ul Universității Craiova, prin alunecarea sa în propriul careu – o premieră în evoluția sa pe teren. Markovic se află la egalitate în clasamentul golgheterilor echipei cu Alex Mitriță, având la activ 5 goluri în acest sezon.

„Sunt mândru de cum am jucat în repriza secundă. Trebuie să devenim din ce în ce mai buni pentru că nu am început prea bine meciul. În primele 15-20 de minute nu am fost cei mai buni de pe teren, dar în repriza secundă am dominat, ne-am creat șanse, am înscris trei goluri și meritam să câștigăm. Am schimbat multe la pauză. Fiecare joc este important pentru noi, dar cel mai important este să luăm cele trei puncte. Nu este ușor să joci la Oțelul, este dificil să câștigi aici dar îmi felicit jucătorii. Toată lumea face greșeli, trebuie să învățăm din greșelile noastre pentru a nu le mai repeta”, a spus Ivaylo Petev.

Această abordare fermă a lui Ivaylo Petev indică o schimbare de mentalitate și concentrare asupra performanței fizice și a disciplinei în rândul jucătorilor. Cu un antrenor hotărât să aducă excelența în echipă, Universitatea Craiova se pregătește să-și consolideze poziția în clasamentul și să ofere suporterilor o sezon plin de succese.

În etapa a 18-a a campionatului, Universitatea Craiova va juca cu CFR Cluj, sâmbătă, 2 decembrie, de la ora 20.30, pe stadionul „Ion Oblemenco”.