Universitatea Craiova a obținut o victorie crucială împotriva Rapidului, cu scorul de 2-1, într-un meci tensionat din etapa a șaptea a play-off-ului SuperLigii României. Mihai Rotaru, patronul echipei din Bănie, s a declarat mulțumit de jocul prestat și visează la mai mult la anul.

Pentru olteni, Andrei Ivan a deschis scorul, ducând Universitatea în avantaj, însă euforia lor a fost de scurtă durată. Borisav Burmaz a reușit să egaleze pentru echipa gazdă, menținând suspansul pe teren. Însă, într-un moment extrem de tensionat, în minutul 90+6, Alexandru Crețu a dezlănțuit bucuria suporterilor Universității Craiova, marcând golul victoriei după o pasă precisă de la Alex Mitriță.

Mihai Rotaru vede cu alți ochi Universitatea Craiova

Reacția patronului Universității Craiova, Mihai Rotaru, nu s-a lăsat mult așteptată. Mihai Rotaru a subliniat că victoria echipei sale a fost pe deplin meritată, evidențiind determinarea și efortul depus de jucători pentru a obține cele trei puncte importante. Mai mult decât atât, el și-a exprimat satisfacția și optimismul pentru viitor, declarând că obiectivul principal al echipei rămâne clasarea pe locul al doilea în clasamentul final al campionatului.

”O victorie frumoasă, dar ca orice victorie în minutul 90, știți cum e ‘Te iubesc, dar nu ca pe o victorie în minutul 90’. A fost și o atmosferă frumoasă pe stadion. Un meci cu multe ocazii, din punctul meu de vedere, nu un meci foarte bun din punct de vedere tehnic.

Un meci cu ritm care putea să încline balanța oricând într-o parte sau alta. Noi am avut ocazii bune să mărim scorul și chiar începutul reprizei a doua. Pe final, Rapidul a egalat și, de ce nu, putea să câștige.

Per total, victoria noastră a fost meritată. Am avut mai multe ocazii. Să nu uităm ocazia lui Răzvan, a lui Danciu, încă o acțiune foarte bună în stânga. Asta a fost istoria, ne-am bucurat de fotbal.

Până în ultima etapă, oricare din cele 3 echipe poate termina, noi, Farul, CFR, poate termina pe 2, pe 3 sau pe 4. Acum sigur, dacă Rapid bate la CFR poate să ia opțiune pentru locul 4, care dintr-o conjunctură poate duce în Europa. Dacă Corvinul câștigă Cupa și nu poate merge în Europa, locul 4 merge la baraj”, a spus Mihai Rotaru, potrivit Fanatik.

Cu această victorie, Universitatea Craiova și-a consolidat poziția în vârful clasamentului și și-a întărit șansele de a-și atinge obiectivul propus pentru acest sezon. La vară, se anunță o campanie de achiziții importantă în Bănie, mai mulți jucători urmând să plece și alții noi vor veni. În același timp, Rapidul trebuie să-și regândească strategia și să se concentreze pentru a reveni pe drumul victoriilor în meciurile viitoare, în încercarea de a-și atinge propriile obiective în SuperLiga României.