Universitatea Craiova a obținut o victorie importantă împotriva echipei Sepsi Sfântu Gheorghe, cu scorul de 3-2, în ultima etapă a play-off-ului SuperLigii României. Meciul, desfășurat într-o atmosferă tensionată, a fost marcat de răsturnări de situație și decizii tactice inspirate din partea antrenorului Costel Gâlcă.

Marius Ștefănescu a deschis scorul pentru Sepsi în minutul 21, punând presiune pe echipa din Bănie. La pauză, Costel Gâlcă a efectuat două schimbări cheie, introducându-i pe Bana și Koljic, care au reușit să schimbe dinamica jocului. Bana a restabilit egalitatea, iar Koljic a adus Craiova în avantaj. Totuși, Sepsi a răspuns rapid prin golul lui Debeljuh, egalând din nou situația pe tabelă.

În minutul 79, Andrei Ivan a marcat golul decisiv, aducând victoria echipei Universitatea Craiova și asigurându-și locul trei în clasament la finalul sezonului. Această performanță, deși notabilă, nu a fost suficientă pentru a obține locul doi, care asigura accesul direct în grupele Conference League.

Reacția lui Costel Gâlcă

La finalul partidei, Costel Gâlcă și-a exprimat sentimente mixte în legătură cu rezultatul final al sezonului. Antrenorul a subliniat importanța continuării luptei pentru calificarea în competițiile europene.

”Era normal să fac schimbări la pauză, pentru că nici nu puteam să ținem de meci și nu puteam să ajungem la poarta adversă.

La această echipă au fost mai mulți antrenori, iar jucătorii se adaptează la cerințele fiecăruia. Cu siguranță vom fi mai constanți în anul următor.

Mă gândeam doar la meciul nostru înaintea etapei. Am vrut să facem un meci bun. E greu când stai la mâna altora.

Am spus că am venit să lupt pentru locul doi, normal că regret mult faptul că nu am reușit să ne atingem obiectivul.

Bana e un jucător foarte vertical, letal, să zic așa. Îmi doresc ca și ceilalți jucători din academie să fac pasul către echipa mare, acum este un exemplu pentru ei.

Cu siguranță că jucătorii vor avea șansa să demonstreze. Unii au timp de adaptare, iar oricine poate intra în echipă.

În acest moment, mă gândesc doar la echipa mea, să vedem cum putem să recuperăm jucătorii pentru meciul cu învingătoarea dintre Oțelul și ”U” Cluj”, a afirmat Costel Gâlcă, la flash-interviu.

Din cauza faptului că a terminat pe locul trei, Universitatea Craiova va trebui să dispute un baraj pentru a obține un loc în preliminariile Conference League. Adversarul va fi câștigătorul duelului dintre Oțelul Galați și Universitatea Cluj.

Universitatea Craiova a demonstrat determinare și capacitatea de a reveni în momente critice, asigurându-și victoria într-un meci dificil împotriva echipei Sepsi Sfântu Gheorghe. Cu toate acestea, drumul spre competițiile europene nu s-a încheiat, iar echipa din Bănie trebuie să treacă de un baraj dificil pentru a-și atinge obiectivul. Fanii Craiovei așteaptă cu nerăbdare următoarele meciuri, sperând ca echipa lor să continue să performeze la nivel înalt și să își asigure prezența în Europa.