Cristian Săpunaru nu știe dacă va mai juca fotbal. Farul Constanța a reușit o performanță impresionantă în cadrul etapei a șasea din play-off-ul SuperLigii României, învingând formația Rapid București cu un scor de 3-1. Meciul, desfășurat la Ovidiu, a fost marcat de momente tensionate și spectaculoase, oferind fanilor o demonstrație captivantă de fotbal.

Cristian Săpunaru are zilele numărate la Rapid?

Săpunaru, în vârstă de 40 de ani și unul dintre cei mai importanți jucători din lotul giuleștenilor, a fost în centrul atenției chiar și în absență. Acesta a acuzat dureri la spate după un alt meci important și nu a fost pe teren în confruntarea cu Farul. O absență resimțită, având în vedere influența sa în echipă și în stabilirea ritmului de joc.

”Am avut și am încă probleme de la meciul cu FCSB (n.r. FCSB – Rapid 2-2). Am probleme la spate.

Nu m-am antrenat deloc. Acesta a fost motivul pentru care nu am jucat”, a dorit să explice  Săpunaru, potrivit Fanatik.

Deschiderea scorului a aparținut lui Louis Munteanu, care a profitat de o pasă inspirată a lui Mihai Popescu și a trimis mingea în poarta adversă în minutul 40. Rapid a reușit să egaleze în prelungirile primei reprize, grație unui penalty transformat cu siguranță de Albion Rrahmani.

Cu toate acestea, Farul a demonstrat reziliență și a revenit puternic în repriza secundă. Gazdele au reușit să își adjudece victoria prin golurile marcate de Luca Andronache și Amine Benchaib, subliniind astfel determinarea și determinarea lor în lupta pentru succes.

Dragoș Grigore îl vrea pe Bogdan Lobonț antrenor

Absența lui Săpunaru i-a oferit lui Dragoș Grigore o oportunitate de a se remarca pe teren, ocupând postul de fundaș central. Ultima dată când Săpunaru a rămas pe banca de rezerve a fost în martie 2024, într-un meci în care Rapid pierdea împotriva Universității Craiova.

La finalul partidei, Dragoș Grigore a exprimat dezamăgirea față de rezultatul final și de jocul echipei, subliniind nevoia de îmbunătățire și de abordare mai agresivă în meciurile următoare. Întrebat cu privire la viitorul lui Bogdan Lobonț, interimarul care conduce echipa până la finalul sezonului, Grigore a fost de părere că acesta ar merita să pregătească Rapidul și în sezonul viitor, recunoscând competențele și contribuțiile sale în cadrul echipei.

”Atât s-a putut în seara asta (n.r. ieri). Rapid nu a dispărut, Rapid este în Liga 1 (n.r. SuperLigă). E adevărat, a fost o perioadă destul de lungă în care rezultatele nu au fost cele așteptate. Dacă am fi știut, am fi reacționat mai repede.

Nu are nimeni vreo explicație. Cert e că toți dăm totul pe teren. Eu încerc să joc cât de bine pot, chiar dacă anul ăsta e prima dată când joc. Echipa nu a arătat așa cum a trebuit și de aceea am pierdut.

Cred că merită continuitate (n.r. Bogdan Lobonț), are toate atuurile pentru a pregăti Rapidul în continuare. Dar așa cum știm cu toții, rezultatele nu așteaptă pe nimeni.

A fost un an greu pentru mine, au fost situații pe care nu le-am înțeles, dar fac parte și astea din viața de fotbalist. Nu e momentul să vorbesc acum, dar va veni și acel moment. Am încercat să mă bucur de fotbal și voi încerca și anul viitor”, a spus Dragoș Grigore.