Cristiano Bergodi are zilele numărate la Rapid. Cel mai probabil antrenorul va fi demis la finalul sezonului și nu în cursul acestuia, având în vedere că mai sunt doar câteva etape. Marius Șumudică stă la cotitură și așteaptă să fie chemat la echipa lui de suflet. Rămâne de văzut cum vor evolua lucrurile în zilele următoare.

CFR Cluj și-a demonstrat superioritatea într-un mod categoric în fața echipei Rapid, într-un meci ce a avut loc chiar pe terenul acesteia din urmă, în Giulești. Scorul final, 4-1 în favoarea ardelenilor, a pus în evidență discrepanta dintre cele două echipe în etapa a treia a play-off-ului SuperLigii.

De la începutul partidei, ardelenii nu au arătat nici cea mai mică milă față de formația din Giulești, punctând de patru ori în prima repriză, de trei ori prin Daniel Bîrligea. Cristi Manea a completat seria de goluri în prima repriză, lăsându-i pe gazde fără replică. Singurul gol al bucureștenilor a fost marcat de Albion Rrahmani, doar pentru a conferi o notă de onoare eforturilor echipei gazdă.

Cristiano Bergodi nu poate vorbi despre demisie

Antrenorul formației din Giulești, Cristiano Bergodi, și-a exprimat dezamăgirea față de prestația echipei sale în fața lui CFR Cluj. Cu toate acestea, în ciuda criticilor aduse, a evitat să răspundă direct la întrebările legate de o posibilă demisie, sugerând că va continua să își ducă responsabilitățile până la capăt.

”Nu mai e nimic de spus. A fost o primă repriză de coșmar. Ne-au dat patru goluri după greșelile noastre. Când îți dau goluri atât de repede, e normal că jucătorii au căzut din punct de vedere psihic. La pauză ar fi trebuit să îi schimb pe toți.

Din păcate, toți suntem vinovați pentru acest rezultat. E normal că suporterii sunt supărați. Erau supărați pe toți. Se iau de antrenor. Ei vin la stadion, sunt alături de noi. După s-au luat de toată lumea.

În acest moment nu pot să fac o analiză. Sunt exigent. Nu pot să spun ceva la cald. Patronul poate spune orice. Nu știu la ce se referă.

Nu pot să răspund la această întrebare despre demisie. Îmi pare rău pentru că am pierdut în play-off. Am dispărut după meciul cu FCSB. Nu ne regăsim. Luptăm pentru locul trei. Ce mai putem face?”, a declarat Cristiano Bergodi.

Această înfrângere marchează o serie nefericită pentru Rapid în play-off, având în vedere că au pierdut toate cele trei meciuri disputate până în prezent. Principalul finanțator al echipei, un om de afaceri cu influență în Giulești, a sugerat că lipsa disciplinei ar putea fi una dintre principalele cauze ale situației dificile în care se află echipa, având un bilanț de trei înfrângeri din tot atâtea meciuri și un golaveraj negativ de 3-8.

”Suntem extrem de dezamăgiți, la fel ca toți rapidiștii. Prea mulți băieți de treabă în club și prea puțină fermitate. Avem de lucru”, a spus Dan Șucu.

În ciuda acestor dificultăți, suporterii așteaptă o reacție rapidă din partea echipei și a conducerii, sperând că vor găsi soluții pentru a redresa situația și pentru a reveni în cursa pentru trofee.