Într-un duel plin de intensitate din cadrul etapei a 22-a a SuperLigii României, Farul Constanța a reușit să surprindă și să învingă Universitatea Craiova cu un scor de 2-1. Cu golurile marcate de Alexandru Crețu pentru ”Juveți” și reușitele lui Rivaldinho și Louis Munteanu pentru formația de la malul mării, echipa constănțeană a obținut o victorie importantă în confruntarea de pe terenul ”Ion Oblemenco”.

Un moment de tristețe pentru olteni a fost accidentarea lui Andrei Ivan, atacantul lateral de 27 de ani, care a fost înlocuit în minutul 65 cu Mihai Căpățînă. Duelul dur cu un adversar i-a adus o accidentare serioasă, medicii diagnosticând un mușchi al șoldului strivit. Prezența lui Ivan în meciul următor, împotriva celor de la FCSB, este pusă sub semnul întrebării.

În acest sezon, Andrei Ivan a fost un element important pentru Universitatea Craiova, evoluând în 22 de meciuri, marcând trei goluri și oferind două pase decisive. Absența sa ar putea reprezenta o provocare semnificativă pentru echipa antrenată de Ivaylo Petev, mai ales în contextul dorinței lor de a obține rezultate pozitive în continuare.

Ivaylo Petev și-a criticat fotbaliștii

La finalul partidei, antrenorul Ivaylo Petev și-a exprimat dezamăgirea față de rezultatul final, dar a recunoscut meritul adversarului. Apreciind jocul lui Louis Munteanu și Marian Aioani, Petev a subliniat că performanța echipei nu poate fi subordonată doar unui singur jucător, indicând nevoia ca toți cei 11 jucători de pe teren să contribuie la succes.

”Din păcate, continuăm să facem greșeli mari. Am avut situația în care am egalat și apoi am primit rapid un gol. Repriza a doua a fost mult mai bună decât prima.

Am avut multe situații în care puteam să dăm gol, dar norocul ne-a întors spatele.

La primul gol a fost vinovat primul stopper, iar cel de-al doilea stopper la al doilea gol. La goluri suntem vinovați cu toții, trebuie să mai marcăm cel puțin un gol în cea de-a doua repriză.

Numărul nouă (n.r. Louis Munteanu) a jucat singur în atac, iar portarul (n.r. Marian Aioani) a fost impecabil. Cei doi au făcut ca Farul să câștige partida.

El este jucătorul cheie (n.r. Alex Mitriță), au fost situații, dar nu a avut norocul să marcheze. Și ceilalți 10 trebuie să joace, nu putem să ne bazăm doar pe el. O să analizăm și o să vedem ce trebuie să fie schimbat”, a spus Petev.

Cu Universitatea Craiova acum într-o poziție delicată, următoarea partidă împotriva celor de la FCSB devine crucială, iar absența lui Andrei Ivan ar putea reprezenta o piedică în drumul lor către victorie. Echipa trebuie să-și regăsească ritmul și să depășească acest moment dificil pentru a-și atinge obiectivele sezonului.