Gigi Becali pregătește o nouă mutare spectaculoasă la FCSB. Patronul campioanei României este impresionat de prestațiile lui Ricardo Pădurariu și vrea să transforme fundașul în unul dintre cele mai importante pariuri financiare ale clubului.
Pădurariu are doar 19 ani, însă a primit deja un rol important în echipa roș-albaștrilor. Evoluția sa din partida FCSB – FC Botoșani, câștigată de formația bucureșteană cu 3-2, l-a convins și mai mult pe Becali că fotbalistul poate ajunge la un nivel foarte ridicat.
Gigi Becali vrea o clauză de 30 de milioane de euro pentru Pădurariu
Patronul FCSB a anunțat că intenționează să modifice clauza de reziliere a lui Ricardo Pădurariu și să o fixeze la impresionanta sumă de 30 de milioane de euro.
Decizia vine după ce Becali a urmărit prestația tânărului fotbalist și a considerat că acesta poate deveni un jucător important pentru echipele de top din Europa.
”Nu mă pricep, ce să zic, că mă pricep la fotbal, la sisteme? Nu, nu mă pricep. Eu atât am zis, că avem cinci fundași, cei mai buni din România, și să joace trei. Și faptul că e Pădurariu, despre care MM mi-a zis că nu e fundaș stânga, e de jucat în trei.
Am zis să jucăm în trei, că-l am pe Pădurariu, care eu cred că va fi mare fotbalist. Până la greșeala lui Dawa… Eu am zis să jucăm în trei și atât. Nu am făcut eu nimic. Noi am vorbit că dacă nu merge treaba în trei, să revenim și să facă ei ce știu ei ca să revină la sistem.
Ei au făcut ce au făcut și au revenit la sistem. Eu nu mă pricep. Eu nu mă ascund de nimeni niciodată, dar dacă nu fac, nu pot să zic că fac, nu pot să mint”, a declarat Gigi Becali, la Digi Sport Special.
Pădurariu a fost utilizat în sistemul cu trei fundași centrali, o formulă pe care Becali a susținut-o înaintea partidei cu FC Botoșani. Tânărul a evoluat într-o poziție care i-a permis să contribuie și ofensiv.
Ricardo Pădurariu, pariul lui Gigi Becali
Becali a explicat că a insistat ca echipa să joace cu trei fundași tocmai pentru a-i face loc lui Pădurariu în formula de start. Patronul FCSB consideră că fotbalistul are calitățile necesare pentru a deveni un jucător de referință.
În partida cu FC Botoșani, FCSB a început cu Batubinsika, Dawa și Duarte în centrul defensivei, în timp ce Pădurariu și Cisotti au ocupat zonele laterale. După pauză, în urma erorii comise de Joyskim Dawa, echipa a revenit la sistemul cu patru fundași.
Pentru Becali, însă, prestația lui Pădurariu a fost suficientă pentru a-i întări convingerea că fundașul trebuie păstrat și protejat printr-o clauză de reziliere foarte mare.
30 de milioane de euro, ținta pentru o eventuală vânzare
Gigi Becali este cunoscut pentru faptul că încearcă să obțină sume importante din transferurile jucătorilor tineri. În cazul lui Pădurariu, planul este deja conturat: o clauză de 30 de milioane de euro care să ofere FCSB-ului o poziție extrem de puternică în cazul în care fotbalistul va ajunge în atenția cluburilor importante din străinătate.
În prezent, cota de piață a lui Ricardo Pădurariu este mult mai mică, fiind evaluată la aproximativ 550.000 de euro, conform Transfermarkt. Diferența dintre această estimare și clauza dorită de Becali arată cât de multă încredere are patronul FCSB în potențialul fundașului.
Recordul FCSB pentru un transfer este deținut de Dennis Man, cedat la Parma pentru 12,6 milioane de euro. În cazul lui Pădurariu, Becali visează însă la o sumă care ar depăși cu mult această bornă.
Deocamdată, suma de 30 de milioane de euro reprezintă clauza pe care Becali vrea să o stabilească, nu valoarea unei oferte existente pentru fotbalist. Totul va depinde de evoluțiile tânărului fundaș și de interesul pe care îl va genera în următoarele sezoane.
”I-am spus lui MM acum să-i schimbe clauza, s-o facă 30 de milioane (n.r. de euro). Dacă joacă așa la 19 ani, e jucător de echipe mari. O să-i mai dau bani în plus, pentru că merită. E titular, nu mai poate să-l schimbe nimeni acum, n-are cum”, a transmis Gigi Becali, la Digi Sport, după prima etapă a sezonului.
Gigi Becali, după FCSB – FC Botoșani 3-2
Victoria cu FC Botoșani a venit dramatic pentru FCSB. Daniel Bîrligea a marcat golul decisiv în minutul 90+6, după ce Joao Paulo deschisese scorul, iar Andrei Dumiter înscrisese de două ori pentru formația oaspete.
În ciuda emoțiilor, Becali a rămas cu o impresie foarte bună despre Pădurariu. Patronul FCSB consideră că fundașul în vârstă de 19 ani poate deveni unul dintre jucătorii de mare perspectivă ai echipei.
Dacă Pădurariu își confirmă potențialul în următoarele luni, FCSB ar putea avea în lot un nou fotbalist capabil să genereze o sumă spectaculoasă la un viitor transfer.
Foto: sport.ro








