Universitatea Craiova a reușit să revină spectaculos de la 0-1 în derby-ul din Bănie împotriva rivalilor de la FCU Craiova 1948, stabilind scorul final la 2-1. Într-un meci tensionat și plin de emoții, echipa patronată de Adrian Mititelu a deschis scorul în minutul 45+4 prin Chițu. Cu toate acestea, băieții antrenați de Ivaylo Petev nu s-au lăsat învinși și au reușit să dea replica în a doua repriză.

Mitriță și Baiaram au fost eroii Universității Craiova, marcând golurile echipei în minutele 70 și 77, schimbând astfel soarta meciului în favoarea lor. Revenirea spectaculoasă a echipei a demonstrat caracterul și determinarea jucătorilor pregătiți de Petev.

Mihai Rotaru, finanțatorul Universității Craiova, a vorbit despre obiectivele echipei sale în urma victoriei. Cu un zâmbet pe buze, Rotaru a subliniat că obiectivele principale ale echipei în SuperLigă sunt ocuparea unui loc pe podium și câștigarea Cupei României. Cu această victorie, echipa intră în play-off cu moral înalt și cu speranțe mari de a atinge aceste obiective ambițioase.

”Sper că și la Screciu e ceva fără impact pentru o perioadă lungă. Este posibilitatea să fie o contractură, vom ști mai multe mâine.

Noi ne luptăm la podium, asta ne-am propus, să prindem podiumul și să câștigăm Cupa României. Dacă avem două victorii, cu CFR Cluj și Rapid, suntem pe doi. Putem să visăm la titlu, dar, din păcate, a doua zi trebuie să ne trezim”, a declarat Mihai Rotaru, potrivit digisport.ro.

Ivaylo Petev, mulțumit de Universitatea Craiova

La rândul său, Ivaylo Petev, antrenorul Universității Craiova, a vorbit despre strategia și determinarea care au stat la baza victoriei echipei sale. Cu toate că au fost conduși la pauză, elevii lui Petev au reușit să revină și să se impună în fața rivalilor. Petev a subliniat importanța unității și a efortului colectiv, evidențiind calitățile echipei sale care au făcut diferența în derby-ul intens.

”Prima repriză a fost mai rea pentru noi. Am făcut o greșeală și am primit un gol. În repriza a doua am corectat anumite chestii. Am avut și alte situații de a marca, dar nu am reușit. Aceste meciuri trebuie câștigate. Eu cred că am meritat cele trei puncte.

Vă spun ceva, le-am spus (n.r. jucătorilor) că avem 45 de minute în care putem să marcăm 1, 2, 3, 4 goluri. Altceva nu vă mai spun. Adversarul a avut calitate și ne-a îngreunat în unele momente”, a spus Ivaylo Petev, la flash-interviu.

Derby-ul din Bănie a oferit o demonstrație de fotbal pasionant și emoționant, iar Universitatea Craiova a dovedit că este o forță de luat în seamă în SuperLigă, punând bazele unei campanii puternice în play-off și urmărindu-și cu încredere obiectivele stabilite de Mihai Rotaru.