Zeljko Kopic. Într-o seară plină de emoții și acțiune fotbalistică, FC Botoșani a reușit să-și adjudece o victorie crucială împotriva lui Dinamo, câștigând cu scorul final de 2-1 în cadrul etapei a șasea din play-out-ul SuperLigii României. Cu autogolul lui Gabriel de Moura și golul lui Sebastian Mailat, echipa moldoveană și-a asigurat cele trei puncte într-un meci plin de intensitate, în timp ce Astrit Slemani a reușit să marcheze pentru „câini”.

Pentru antrenorul Zeljko Kopic, acest meci a fost cu siguranță unul deosebit de dificil. După fluierul final, emoțiile erau la cote maxime, iar cuvintele au fost greu de găsit. Cu toate acestea, în ciuda înfrângerii, Kopic s-a abținut să-și critice jucătorii, preferând să îi încurajeze și să îi motiveze pentru bătălia următoare.

”Am pierdut meciul în ultimul minut. Nu am mai trăit o asemenea experiență în viața mea, pentru mine este greu să spun ceva. Dacă vorbesc despre a doua repriză, jucătorii s-au luptat, ne-am apărat foarte bine și cred că Botoșani nu a avut ocazii mari până la ultimul minut.

O să fie foarte greu. În prima repriză am avut multe ocazii, după primul gol primit am început să jucăm mai în față, am avut penalty, am marcat, dar e greu. Trebuie să ne revenim și să jucăm vineri cu Voluntari cu tot ce avem. Când primești asemenea gol e greu să explici”, a spus Zeljko Kopic.

Zeljko Kopic nu mai știe ce să mai facă ca Dinamo să nu mai ia gol în ultimele minute

În lumina acestei înfrângeri neașteptate, Kopic știe că echipa sa trebuie să își revină rapid pentru a evita o cădere în clasament și pentru a-și menține obiectivele în competiție. Cu un spirit de leadership puternic, antrenorul croat „a sunat” adunarea și a subliniat importanța concentrării și determinării în pregătirea pentru meciul crucial cu Voluntari, programat pentru vineri, 26 aprilie.

Pentru FC Botoșani, această victorie vine ca un impuls major în cursa lor pentru consolidarea poziției în clasament și pentru atingerea obiectivelor stabilite pentru acest sezon. În timp ce emoțiile din acest meci încă persistă, echipa este hotărâtă să își continue parcursul în competiție cu aceeași intensitate și determinare, știind că fiecare victorie este esențială în lupta pentru evitarea retrogradării.