Costel Gâlcă a fost mulțumit de jucătorii săi. Universitatea Craiova s-a impus cu autoritate în fața echipei Sepsi într-un meci tensionat, încheiat cu scorul de 3-1 în favoarea oltenilor. Într-o confruntare din etapa a cincea a play-off-ului SuperLigii, Universitatea Craiova și-a arătat determinarea și calitatea în fața adversarului, obținând o victorie importantă.

Prima repriză a meciului a fost una plină de acțiune, iar Maldonado a deschis scorul pentru Universitatea Craiova în minutul 11, punându-și echipa în avantaj. Apoi, Ivan a extins diferența, marcând al doilea gol pentru oaspeți în minutul 26. Cu toate acestea, Sepsi nu a renunțat și a reușit să reducă din diferență prin Ștefănescu, care a transformat un penalty înainte de pauză.

În ciuda presiunii puse de Sepsi în partea secundă a jocului, Universitatea Craiova și-a păstrat calmul și și-a consolidat avantajul. Houri a marcat al treilea gol pentru olteni în minutul 65, stabilind astfel rezultatul final al meciului. Această victorie îi readuce pe Universitatea Craiova pe poziția a doua în clasamentul SuperLigii, consolidându-le șansele în lupta pentru titlu.

Universitatea Craiova joacă altceva sub comanda lui Costel Gâlcă

Mai mult decât atât, acest meci a marcat debutul lui Costel Gâlcă în funcția de antrenor al echipei Universitatea Craiova. Gâlcă a fost mulțumit de performanța elevilor săi și a subliniat importanța jocului inteligent în meciurile următoare. Cu toate că echipa se află la 11 puncte distanță față de liderul FCSB, antrenorul Gâlcă este determinat să continue lupta.

”Cred că e meritul jucătorilor, au avut atitudine, au înțeles rapid ce trebuie să facem. Pentru început, mi-a plăcut foarte mult. S-au ajutat unul pe altul, e important să aibă o comunicare, să fim organizați în apărare, iar în atac să punem probleme oricărei echipe, pentru că avem jucători de calitate.

Sunt optimist pentru că am câștigat astăzi, dar meciurile vor fi diferite și va trebui să ne adaptăm, să fim mai inteligenți, să facem mai multă economie de energie. O să fie altă istorie cu celelalte echipe, în fiecare meci se schimbă partitura”, a spus Costel Gâlcă.

Andrei Ivan, fericit că a marcat din nou

Un moment special al meciului a fost reprezentat de golul marcat de Andrei Ivan, care a pus capăt unei perioade de secetă de goluri pentru atacantul oltean. Într-un interviu acordat după meci, Ivan a recunoscut că ultimul său gol înaintea partidei cu Sepsi a fost marcat în urmă cu mai bine de opt luni, fapt care îi aducea o doză suplimentară de satisfacție pentru reușita din acest meci. Întrebat dacă mai ține minte când a marcat ultimul gol fotbalistul Craiovei a răspuns:

„Da, cu Hermannstadt, din penalty! (n.r. cu Poli Iași) A, cu Iași! Sunt bucuros pentru victorie, pentru cele trei puncte și pentru că am marcat. Ofensiv și defensiv am arătat bine. Ne-am creat multe ocazii, puteam înscrie mai mult, dar ne mulțumim cu atât.

Cu mister (n.r. Costel Gâlcă) am mai lucrat și la echipa națională U17, îl știu. Avem nevoie de puncte și trebuie să ne batem la podium. Sper să marchez la fiecare meci de acum încolo și să-mi ajut echipa să ia cele trei puncte”, a declarat Ivan.

În concluzie, victoria Universității Craiova împotriva lui Sepsi nu numai că le consolidează poziția în topul SuperLigii, dar marchează și începutul unei noi etape sub conducerea lui Costel Gâlcă, în care echipa speră să atingă noi înălțimi și să lupte pentru trofee importante.