Partida dintre Dinamo și Petrolul s-a încheiat într-o remiză tensionată, scor 1-1, în cadrul etapei a doua a play-out-ului SuperLigii, desfășurat pe terenul echipei gazdă. Ambii antrenori au avut de comentat pe marginea evoluției jocului și a deciziilor controversate luate de arbitraj.

Primul gol al partidei a fost marcat de către Gabriel Moura în minutul 39, oferindu-le „câinilor” un moment de avantaj înaintea pauzei, chiar dacă începutul întâlnirii a fost dominat de echipa oaspete, Petrolul. Meciul se îndrepta către o remiză, cu ambele echipe având ocazii de a-și adjudeca victoria.

Însă momentul decisiv al partidei a venit în minutul 90+3, când Amzăr de la Dinamo a fost sancționat pentru un fault în careu asupra lui Musi de la Petrolul. După o analiză îndelungată în camera VAR, arbitrul a decis să acorde o lovitură de pedeapsă în favoarea echipei oaspete, transformată cu siguranță de către Grozav, astfel egalând tabela de marcaj.

Antrenorul lui Dinamo, Zeljko Kopic, a mărturisit că s-a simțit lipsa fanilor

La finalul meciului, antrenorul lui Dinamo, Zeljko Kopic, a fost pus în fața întrebărilor legate de evoluția echipei sale și de decizia controversată a arbitrului. Croatul a declarat că echipa sa putea gestiona mai bine finalul de meci și că absența susținătorilor de pe stadion a avut un impact semnificativ asupra desfășurării jocului și gestionării momentelor cheie.

Cu toate acestea, Kopic a refuzat să comenteze direct decizia arbitrajului în prelungirile partidei, preferând să se concentreze asupra aspectelor pe care echipa sa le poate controla în viitorul apropiat.

”În prima repriză am jucat bine, am controlat și nu le-am dat prea multe șanse. Planul din a doua repriză a fost să menținem același ritm și să punem presiune. Ei au început să câștige dueluri, le-am dat faulturi ușoare, iar apoi am făcut această greșeală și au primit penalty.

Eu nu vorbesc niciodată despre deciziile de arbitraj. Bineînțeles că sunt dezamăgit, e greu când iei gol în finalul meciului și pierzi puncte. Nu îmi place să vorbesc despre arbitraj pentru că nimic nu se va schimba. Asta este.

Nu am reacționat foarte bine la mingile lungi jucate de ei, iar ei au venit peste noi. Ideea a fost să ținem de minge, să folosim spațiile din spatele apărării lor, dar nu am reușit să facem acest lucru. Am avut această problemă și în meciurile trecute, așa că vedem cum putem să rezolvăm.

Planul cu Dennis Politic a fost să joace 60 de minute, deoarece venea după accidentare. Îmi pare rău și pentru copiii prezenți la meci, deoarece au creat o atmosferă frumoasă.

Nu e la fel să joci fără fani, îți dau acea energie extra de care ai nevoie. În unele meciuri, când a fost greu, fanii ne-au dat energie și am reușit să mergem până la capăt”, a declarat Kopic la finalul partidei.

În final, remiza a fost un rezultat echitabil, iar ambele echipe vor continua să-și pregătească strategiile pentru următoarele meciuri, țintind să obțină puncte prețioase în lupta pentru poziții superioare în clasamentul SuperLigii.