Meci complicat pentru FCSB cu FC Botoșani. Prima repriză a fost plină de evenimente și după golul lui Florinel Coman din minutul 6 totul părea ușor. Lucrurile s-au schimbat în minutul 36 când Nana Antwi a fost eliminat, după intervenția VAR, în urma unui fault dur. Inițial, acesta a văzut cartonașul galben.

Repriza secundă începe în forță, cu botoșăneni la timona, iar eforturile lor sunt răsplătite. Moldovenii au restabilit egalitatea prin Francesco Margiotta, în minutul 48. Deși inițial golul a fost anulat, acesta a fost validat după intervenția sistemului VAR.

Din nefericire, FC Botoșani rămâne și ea în 10 jucători de câmp, după ce Juan Kaprof a fost eliminat. Acesta avea cartonaș galben și l-a primit și pe al doilea, după un fault la Florinel Coman. Imediat FCSB și-a reintrat în drepturi și înscrie prin Dawa și, din nou, Florinel Coman. Acesta din urmă a fost omul meciului.

Din păcate pentru roș-albaștrii, Darius Olaru a primit și el cartonaș roșu după un fault dur în minutul 86 și va sta pe bară două etape. Ba mai mult FC Botoșani a redus din diferență prin Ofosu în minutul 94. Scor final 3-2 și FCSB se distanțează în fruntea clasamentului la 10 puncte.

Antrenorul FCSB, mulțumit de rezultat

La finalul partidei, Elias Charalambous s-a declarat mulțumit de rezultatul final, dar și de evoluția elevilor săi.

”Vreau să-mi felicit jucătorii. A fost un meci nebun, ne-am dorit să înscriem repede și am reușit. Puteam să înscriem și golul doi prin Florinel, dar eliminarea ne-a făcut meciul mai dificil.

Știam foarte bine că va fi greu, jucătorii trebuiau să sufere. Am avut planul nostru, știam că trebuie să fim mai compacți și până la ultima secundă a fost un meci deschis. Acum am ajuns la 10 puncte în frunte și suntem bucuroși.

Avem jucători care se potrivesc în mai multe roluri. De aceea putem să apelăm la ei, Lixandru a jucat în stânga și cred că a jucat bine. Felicit jucătorii pentru efortul depus, felicit și suporterii pentru că au venit la meci.

(n.r. eliminarea lui Darius Olaru) Nu am văzut foarte bine faza, dar sunt faze în meci în care nu iei mereu cea mai bună decizie. Astfel de lupte vezi în toate meciurile, dar este fotbal. Așa e în fotbal, e normal, este despre emoții.

(n.r. eliminarea lui Nana Antwi) El este cel care suferă cel mai mult, nu ceilalți. Sunt sigur că s-a simțit prost, dar noi suntem aici să îl încurajăm. Nana ne va ajuta în viitor, sunt sigur.

Este bine că am câștigat astăzi, pentru mine diferența nu înseamnă nimic până la play-off. Mai avem trei meciuri și trebuie să gândim meci cu meci”, a spus Elias Charalambous.