Universitatea Craiova este în sărbătoare, iar inima echipei din Bănie bate din ce în ce mai puternic odată cu evoluția excepțională a lui Ștefan Baiaram. Mijlocașul talentat a ajuns într-o formă de zile mari sub conducerea antrenorului Ivaylo Petev, iar acest lucru a adus o bucurie neîntreruptă fanilor și echipei.

După o perioadă plină de provocări, marcată de accidentări care l-au ținut pe tușă, Ștefan Baiaram a revenit mai hotărât și mai puternic ca niciodată. Antrenamentele dure desfășurate alături de colegii săi în Antalya au fost cheia pentru revenirea spectaculoasă a „decarului” Universității Craiova.

Debutul fulminant din 2024 a fost doar începutul unei serii impresionante de performanțe. Ștefan Baiaram a dat lovitura încă de la primul meci al anului, oferind un assist decisiv în partida contra echipei Sepsi OSK. Apoi, gol după gol, a adus victorii echipei sale, marcând chiar și în derby-urile cu FC U Craiova 1948 și CFR Cluj.

Ștefan Baiaram, mai bun ca niciodată

Mai mult decât cifrele excelente, evoluțiile lui Baiaram au atras atenția și a altor figuri importante din fotbalul românesc. Daniel Pancu, recunoscând valoarea și determinarea mijlocașului, l-a inclus în lotul pentru confruntarea cu Armenia U21. Este un semn al impactului pe care Baiaram îl are în prezent în fotbalul românesc.

Comparându-l cu alte sezoane, se poate spune că acesta este unul dintre cei mai prolifici ani ai săi în SuperLiga. Cu deja șase goluri marcate și contribuții decisive la jocul echipei, Baiaram demonstrează că este în plină ascensiune și că este unul dintre pilonii Universității Craiova.

Rezultatele bune ale echipei sub conducerea lui Baiaram nu au trecut neobservate nici de către conducerea clubului. Mihai Rotaru, finanțatorul Universității Craiova, a subliniat faptul că performanțele echipei pun presiune pe FCSB, sugerând că lipsa de soluții pe bancă a acesteia ar putea fi un dezavantaj în lupta pentru titlu. Este un semn al creșterii încrederii în echipa antrenată de Petev și a dorinței de a cuceri titlul de campioană.

“Nu e nevoie de analiză. Mai ţineţi minte ce v-am spus după meciul cu FC U? Aşa şi acum. Cred că ocaziile CFR-ului au izvorât dintr-o sumedenie de pase greşite. Puteam lua câteva, dar hai să vedem puţin. Cele mai mari ocazii au fost cea unu la unu cu Creţu şi cea în oglindă a lui Creţu.

Şi noi puteam da trei până la pauză. Am suferit în prima repriză, e adevărat. Cred că ăsta a fost şi planul lui Ivaylo. Strategia a fost să îi prindem pe contre. Dar am dat această senzaţie neplăcută că am fost dominaţi total. Dar le-am dat mingea la fiecare fază. Am aceeaşi constanţă vis-a-vis de mersul la biserică.

A doua repriză a fost mult mai bună. Îmi pare rău că n-am făcut 3-0. Putea să ne coste. Aveau penalty, dar a fost offside. Eu nu ţin minte o ocazie a CFR-ului în repriza secundă. Pentru lupta la podium este etapa noastră.

Este o echipă grea, cu un antrenor foarte bun. Să nu uităm, FCSB nu are bancă, nu are vârf, under. Echipa noastră nu este constantă”, a spus Mihai Rotaru la fanatik.ro.