Universitatea Craiova triumfă în fața Rapidului cu un scor strălucitor de 2-1 (0-0), demonstrând încă o dată determinarea și spiritul de echipă ce definesc fotbalul oltenesc. Sâmbătă seara, pe teren propriu, într-un meci incendiar din etapa a doua a play-off-ului SuperLigii, fanii au fost martorii unei partide de excepție, plină de răsturnări de situație și emoții pe măsură.

Inițial, Rapidul a reușit să deschidă scorul prin Funsho Bamgboye (48), cu o lovitură de cap perfect plasată, după un corner executat de Jayson Papeau. Universitatea Craiova, însă, a rămas cu un om mai puțin pe teren după ce mijlocașul francez Lyes Houri a fost eliminat, primind al doilea cartonaș galben (51).

Cu toate acestea, determinarea nu a lipsit din tabăra oltenilor. Echipa a reușit să compenseze lipsa unui jucător și chiar să marcheze de două ori. Ștefan Baiaram (59) a readus echilibrul pe tabelă printr-o execuție spectaculoasă, finalizând cu precizie o pasă excelentă a lui Alexandru Mitriță.

Momentul decisiv al partidei a venit când Andrei Ivan a fost faultat în careu de Jakub Hromada, obținând astfel un penalty pentru echipa sa. Alexandru Mitriță a preluat responsabilitatea și a transformat lovitura de la punctul cu var, aducând victoria în tabăra oltenilor (66).

Rezultatul acestei partide a adus Universitatea Craiova la doar patru puncte distanță față de liderul FCSB, care încă are un meci de disputat, împotriva Farului, programat duminică la ora 21:00.

Alexandru Mitriță, cel mai bun de la Universitatea Craiova

La finalul meciului, președintele Universității Craiova, Mihai Rotaru, a lăudat performanța remarcabilă a lui Alexandru Mitriță, numindu-l un jucător rar întâlnit și exprimându-și aprecierea pentru viitoarea convocare a acestuia în echipa națională.

”Nu pot să-mi dau cu părerea dacă Mitriță trebuie convocat la națională. Mitriță, dacă a avut o problemă, a avut acum 4 ani. Oamenii se schimbă. Mitriță este un jucător cu personalitate puternică, va da totul.

Este singurul jucător român care poate face diferența. Nu poate să-i ia nimeni asta. Este un jucător cum rar găsești. Învață să-l înțelegi și va da totul.

Experiența PAOK, a străinătății, astea l-au schimbat. Mitriță este un jucător care dă totul. Cu două zile înainte de meci mi-a zis Mitriță că va da totul pentru a obține victoria.

Este dorința lui de a deveni campion. Vrea să-și ridice nivelul, să joace la echipa națională. Ca talent, se înscrie în rândul jucătorilor mari”, a spus Mihai Rotaru, la Fotbal Club, potrivit digisport.ro.

Cristiano Bergodi i-a făcut praf pe jucătorii de la Rapid

În schimb, antrenorul Rapidului, Cristiano Bergodi, a fost dezamăgit de prestația echipei sale, criticând jucătorii pentru lipsa de concentrare și rezultatul final.

”La cald e normal că sunt nervi și că toată lumea e dezamăgită. Am pierdut într-un mod incredibil. În prima repriză am jucat doar noi, am dat gol în minutul 48. Au dat un gol din ofsaid, dar tot noi am fost la conducere în prima repriză. A fost un meci dificil pentru noi, dar și pentru ei.

La pauză am zis că se poate câștiga dacă dai gol. Ne-am făcut harakiri (n. red. ritual japonez sinucigaș practicat de samurai în caz de înfrângere sau dezonoare). Dacă dai gol și te relaxezi…. Am primit 2 goluri! Am schimbat, nu s-a întâmplat nimic. Am jucat și 11 contra 10! E inexplicabil. E frustrant.

Am pierdut un meci pe care trebuia să îl câștigăm, mai ales după golul din minutul 48. L-am pierdut din cauza comportamentului nostru. Din punct de vedere tactic sunt anumite lucruri.. îți scade uneori ritmul. Dar am luat 2 goluri din cauza relaxării, nu e alt motiv! Sunt 2 goluri într-un meci 11 contra 10!

Sunt anumiți jucători, pentru ei e Mitriță, pentru noi e Săpunaru, care e un jucător exponențial din punct de vedere al experienței. Totuși e inexplicabilă această relaxare, să primești așa două goluri de la un adversar în inferioritate numerică. Asta este, ce poți să faci.

Nu mi-a venit să cred! E un harakiri din partea noastră. Trebuie să strângem rândurile. A fost și meciul cu Farul, dar astăzi a trebui să câștigăm, trebuia să ieșim la joc mai mult.

Craiova e pe val acum, a câștigat și meciul acesta în inferioritate numerică. Moralul lor e foarte bun. Pentru noi e un dezastru din punct de vedere moral! Toți suntem vinovați, și eu, și jucătorii!”, a declarat Cristiano Bergodi.

Alexandru Mitriță, vede Universitatea Craiova în lupta pentru titlu

Alexandru Mitriță, eroul serii, a subliniat determinarea și dorința sa de a reprezenta România la EURO, transmițând un mesaj clar selecționerului Edi Iordănescu în timpul unui interviu flash.

”Suntem foarte fericiți pentru victorie, chiar dacă primele 35-40 de minute am suferit. După acel cartonaș roșu ne-am trezit. Asta e calitatea mea (n.r.- să paseze), am văzut acel spațiu, l-am văzut pe Baiaram că pleacă și era singura opțiune

Le-am spus (n.r.- colegilor, la 1-1) că dacă pierdem în seara asta o să-i omor. Așa am simțit să-i încurajez, eram sigur că o să câștigăm după acel moment. De asta aveam nevoie, să fim mai răi. S-a văzut că ne-am bătut până la capăt.

Acesta a fost gândul meu de când am venit, dar nu vreau să mă gândesc la titlu. Vom merge la București să luăm cele 3 puncte (n.r.- cu FCSB). A fost o discuție privată cu dânsul (n.r.- cu Edi Iordănescu), mi-a zis să continui pe aceeași linie. Răspunsul meu e întotdeauna pe teren.

S-a văzut și în seara acesta că sunt într-o formă foarte bună. Vreau la EURO, pentru asta muncesc în fiecare zi. Dacă vom avea rezultate la echipa de club, probabil că voi ajunge la EURO. Dacă vom câștiga acel meci, vom avea șanse reale la campionat”, a spus Mitriță.

În urma acestui rezultat, Rapidul se află pe locul al patrulea în clasament, cu 28 de puncte, iar Universitatea Craiova continuă să-și demonstreze forța și ambiția în lupta pentru primul loc.