FCSB și Farul Constanța au oferit o partidă intensă în cadrul etapei cu numărul 24 din SuperLiga României, încheiată cu un scor echilibrat de 1-1. Baba Alhassan a adus bucuria gazdelor prin golul său, în timp ce Ionuț Larie a reușit să egaleze în prelungirile partidei, transformând o lovitură de la 11 metri.

Meciul a fost marcat și de o serie de momente tensionate pentru FCSB, în special în minutul 88, când Eduard Radaslavescu, la scorul de 1-0 pentru gazde, a avut ocazii imense de a închide partida. Cu toate acestea, tânărul fotbalist nu a reușit să profite de oportunități și a ratat cele două șanse importante. Dezamăgit de prestația lui Radaslavescu, Gigi Becali (65 de ani) a comentat: „Radaslavescu nu e fotbalist, săracul”, exprimându-și nemulțumirea față de investiția de 850 de mii de euro făcută în vara anului 2022 pentru aducerea acestuia de la Farul.

”Dacă Radaslavescu nu e fotbalist, săracul… El îi dă pasă lui Coman în loc să dea la poartă.

Eu nu sunt supărat deloc, ăsta a fost pentru mine un test. Farul e o echipă care domină echipele adverse. Nu le-am dat nicio șansă, am avut ghinion pe final, dar am dominat jocul. Dacă echipa joacă așa, nu mai am nicio emoție, cu 9 puncte avans. În situația în care Coman a jucat bolnav și Olaru nu a jucat. Tavi Popescu și el cu infiltrații la gleznă”, a zis Gigi Becali, la Fotbal Club.

Gigi Becali, supărat pe un fotbalist

Eforturile FCSB de a scăpa de Radaslavescu, fie printr-un împrumut în vară sau iarnă, au fost întâmpinate cu refuzul ferm al fotbalistului de 19 ani, care a decis să rămână în echipa lui Gigi Becali.

Cu toate acestea, FCSB rămâne în fruntea clasamentului, acumulând 51 de puncte și având o diferență considerabilă față de urmăritoare. În schimb, Farul Constanța se află pe locul 5, cu 37 de puncte.

Pe lângă dezamăgirea cauzată de performanța lui Radaslavescu, Gigi Becali a criticat și prestația lui Luis Phelipe (22 de ani), care a fost titular în meciul cu Farul, dar a fost înlocuit în minutul 46 cu Florinel Coman. Acesta este al doilea meci consecutiv în care Phelipe este pus sub semnul întrebării, după victoria cu Universitatea Craiova, 3-0, când patronul FCSB remarca că fotbalistul „nu a fost în apele lui”.

”Dacă nu-și revine… cred că m-am înșelat. Păi repede, dau milioane ca să mă joc? Luis Phelipe a pierdut toate mingile, el crede că e la distracție. Băi, aici ești la fotbal, nu la distracție, vrea el să dea printre picioare…

Băi, nu ești la distracție. Cred că m-am înșelat cu el, s-ar putea să nu îl mai vedem. Poate îi mai dăm o șansă, nu renunț așa repede.”, a declarat Gigi Becali, la Fotbal Club.